Nemocnice Beelitz

Sie kommen zu euch in der Nacht

Dämonen, Geister, schwarze Feen

sie kriechen aus dem Kellerschacht

und werden unter euer Bettzeug sehen

Přicházejí k vám za noci

Démoni, duchové, černé víly

plazí se z šachty ve sklepě

a uvidí pod vaše peřiny

– Rammstein – Mein Herz Brennt

 

Obrovský areál plicního sanatoria byl postaven v letech 1898–1930. Je to jeden z největších nemocničních komplexů, který tvoří 60 budov na celkové ploše přibližně 200 hektarů.



První fáze výstavby probíhala v letech 1898–1902. Druhá fáze probíhala v letech 1908–1910 a počet lůžek byl zvýšen na 1 200. Třetí fáze výstavby probíhala v letech 1926–1930. Areál byl rozšířen a rozdělen na několik sekcí podle druhu onemocnění. Muži a ženy se léčili odděleně. K dispozici měli malé dvou a čtyřlůžkové pokoje. 



Během 1. a 2. světové války se z plicního sanatoria stala vojenská nemocnice. Vystřídalo se tu přibližně 17 500 raněných vojáků. Mezi pacienty patřil i Adolf Hitler, který se tu několik měsíců léčil po zásahu šrapnelem. Po skončení 2. světové války převzala oblast Rudá armáda a areál fungoval jako sovětská vojenská nemocnice až do roku 1994. Poté již areál nenašel využití a budovy se začaly rozpadat.

Nemocnice Beelitz je spojována s mnoha tragickými událostmi. V roce 1991 zde vraždil sériový vrah Beate (roz. Wolfgang) Schmidt, známý jako Rosa Riese. Zavraždil manželku místního lékaře i s jejím tříměsíčním dítětem. K další vraždě došlo v roce 2008, kdy fotograf uškrtil ženu, se kterou se seznámili přes internet a měla mu stát modelem. V roce 2010 se tu staly dvě nehody. V jedné z budov vypadl z okna 25 letý muž, byl převezen do nemocnice, ale na následky zranění zemřel. O pár dní později byl vážně zraněn 34 letý muž, který spadl do výtahové šachty.

Kombinace krásné architektury a tajemné atmosféry vytvořila z areálu zajímavý cíl pro mnoho filmařů. Budovy posloužily jako kulisa například ve filmech Pianista (Roman Polanski), Valkýra (Bryan Singer), O kuřatech a lidech (Anders Thomas Jensen) nebo Lék na život (Gore Verbinski). Také tu vznikl klip k písni Mein Herz Brennt od skupiny Rammstein.


V současné době je vstup zakázán a hlídán. Do některých částí se dají zajistit soukromé prohlídky a také se tu otevřela stezka korunami stromů, kdy se prochází nad rozpadlými budovami. Z místa se stala turistická atrakce a tajemné kouzlo se vytratilo. Jsem ráda, že jsem tohle jedinečné místo stihla navštívit v době, kdy tu žádné oficiální vstupy nebyly a měli jsme celý areál jen pro sebe.