Lázně Joliot Curie
Zničené a oloupané zdi, propadané stropy a podlahy. Tak dnes vypadají lázně, na které se zapomnělo, přestože kdysi byly významným léčebným centrem.
V roce 1910 byl na tomto místě objeven pramen s velmi vysokým obsahem radonu. Zpočátku se celý nález jevil naprosto nereálně a nikdo objevu nechtěl uvěřit. K posouzení pramene přivolali odborníky z chemických laboratoří, aby vysoký obsah radioaktivního prvku ověřili. Nález byl potvrzen a do dvou let tu vznikly přírodní radonové lázně.
Název lázní vznikl na počest nositelů Nobelovy ceny za chemii Jeana Frédérica Joliota a jeho manželky Irlène Curie (dcera známé vědkyně Marie Curie). Sjíždělo se sem mnoho hostů z celé Evropy. Radonové koupele jim pomáhaly zmírnit bolesti zejména u revmatických onemocnění. Také tu byla zřízena ortopedie a kardiologie. V roce 1945 byla lázeňská část uzavřena pro veřejnost a nadále využívána jen jako léčebna Sovětské armády. Tento stav trval až do roku 1949, poté se lázně opět otevřely veřejnosti.
Po politických změnách bylo mnoho klinik a lázní uzavřeno. Nejčastějšími důvody byly nízké zisky a hosty odrazovalo i nemoderní prostředí dlouhodobě neudržovaných budov. Jenže finance na rekonstrukci nebyly. Granty a jiné finanční podpory proudily jen do výstaveb nových zařízení. Poté, co v blízkosti postavili novou rehabilitační kliniku, byly lázně uzavřeny a začaly chátrat.
Fotografie podléhají autorským právům a nesmí být jakkoliv použity bez souhlasu autora a bez uvedení odkazu www.opustenamista.cz